Öztiryakiler Soğutma Ekipmanları ve Sanayi Tipi Soğutucular

Teknolojinin yaşamı kolaylaştıran en önemli yeniliği motorlu düzenekler olup bunlardan biri de besinlerin uzun süre saklanmasını sağlayan sanayi tipi soğutuculardır. Buzdolabı ilk akla gelen soğutucular olmasına karşın farklı misyonlara sahip soğutucu üniteleri de söz konusudur. Yani soğutucular sadece besinleri saklamaya yönelik işlevsel nitelik arz etmezler. Herhangi besin dışı nesneler için de kullanılabilir.

Zira bütün soğutucular için genel amaç ısı birikmesini önlemektir. Böylece ünitenin bir kısmında biriken ısı çevreye dağıtılarak mevcut kısım ısı akışkanlığının yoksunluğuyla istenilen derecede soğutulur. Soğuk üniteler ise kullanıldığı alanlara göre muhtelif soğutma yöntemleriyle hizmet verir. Kullanım alanları ise geniş olup endüstriyel ihtiyaçlarda, takım tezgahlarında, redüktörlerde, kamu araçlarında, zirai kullanımda uygulama alanı bulurlar.

Sanayi tipi soğutucu alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

Soğutucular üretilirken tek bir yöntem üzerine inşa edilmez. Yani sanayi tipi soğutma prensiplerine göre farklılık gösterir. Bunlar; erime gizli ısısının kullanımı, gazlaşma yöntemi, karışımların kullanımı ya da mekanik yolla soğutma olabilir. Dolayısıyla soğuk üniteler seçiminde öncelikle hangi alanda kullanılacağı önemlidir. Dolayısıyla kullanım sahasına göre farklı soğutucular tasarımlanmıştır. Başlıca soğutucu çeşitleri ise şunlardır: Hücreli aspiratör, kanal tipi aspiratörler, fanlı aspiratörler, laminar flow soğuk üniteler, klima santralleri, hava damperleri, vavlar, fan coil bunlardan öne çıkanlarıdır.

Soğutucular seçilirken elbette enerji verimliliğine dikkat edilmelidir. Zira performans kaybı doğrudan fatura maliyetlerinin faydadan uzaklaşması demektir. Dayanıklılık da diğer önemli husustur. Elbette teknolojik açıdan yeni tasarım olması, kontrol mekanizması, periyodik bakımının kolay olması ve herhangi bir arızada yedek parçasının kolay temini gibi durumlar da dikkate alınmalıdır. Ayrıca soğuk üniteler mevcut işin mahiyetine göre hava ya da su soğutmalı seçilebilir.